High school basketball scores: Fenwick plays DePaul Prep, Morton travels to Proviso East, Glenbrook South faces Evanston

High school basketball scores: Fenwick plays DePaul Prep, Morton travels to Proviso East, Glenbrook South faces Evanston

Fenwick’s Gabe Madej (11) shoots a short jumper against DePaul Prep. | Allen Cunningham/For the Sun-Times

All the scores from Friday, Feb. 21, 2020.

Friday, February 21, 2020

CATHOLIC BLUE

De La Salle at St. Joseph, 7:00

Loyola at Fenwick, 7:00

St. Ignatius at DePaul, 7:00

St. Laurence at Brother Rice, 7:00

CATHOLIC WHITE

Leo at Providence, 7:00

Marmion at St. Francis de Sales, 7:00

Mount Carmel at Montini, 7:00

St. Rita at Providence-St. Mel, 7:00

CENTRAL SUBURBAN NORTH

Maine West at Highland Park, 7:30

Niles North at Maine East, 7:00

Vernon Hills at Deerfield, 7:30

CENTRAL SUBURBAN SOUTH

Glenbrook North at Niles West, 7:00

Glenbrook South at Evanston, 7:00

Maine South at New Trier, 7:00

DUKANE

Geneva at Lake Park, 7:15

St. Charles East at Wheaton North, 7:15

St. Charles North at Batavia, 7:15

Wheaton-Warr. South at Glenbard North, 7:00

DUPAGE VALLEY

DeKalb at Naperville North, 7:30

Metea Valley at Neuqua Valley, 7:00

Naperville Central at Waubonsie Valley, 7:00

EAST SUBURBAN CATHOLIC

Benet at St. Viator, 7:00

Carmel at Notre Dame, 7:00

Marian Central at St. Patrick, 7:00

Nazareth at Marist, 7:00

FOX VALLEY

Crystal Lake Central at Dundee-Crown, 7:00

Hampshire at Huntley, 7:00

Jacobs at Cary-Grove, 7:00

McHenry at Crystal Lake South, 7:00

Prairie Ridge at Burlington Central, 7:00

ILLINOIS CENTRAL EIGHT

Coal City at Reed-Custer, 6:45

Herscher at Manteno, 7:00

Lisle at Streator, 6:45

Peotone at Wilmington, 7:00

INDEPENDENT SCHOOL

University High at North Shore, 6:30

INTERSTATE EIGHT

Kaneland at Sycamore, 7:00

LaSalle-Peru at Ottawa, 7:00

Plano at Morris, 7:00

Sandwich at Rochelle, 7:00

KISHWAUKEE RIVER

Marengo at Woodstock North, 7:00

Richmond-Burton at Harvard, 7:00

LITTLE TEN

Earlville at Hiawatha, 6:45

Hinckley-Big Rock at Leland, 7:00

Indian Creek at Somonauk, 6:45

LaMoille-Ohio at Serena, 7:00

METRO SUBURBAN BLUE

IC Catholic at McNamara, 7:30

Riverside-Brookfield at Aurora Christian, 7:30

St. Francis at Aurora Central, 7:30

METRO SUBURBAN RED

Timothy Christian at Guerin, 7:00

Westmont at St. Edward, 7:30

Wheaton Academy at Elmwood Park, 7:00

MID-SUBURBAN EAST

Buffalo Grove at Elk Grove, 7:30

Rolling Meadows at Hersey, 7:30

Wheeling at Prospect, 7:30

MID-SUBURBAN WEST

Conant at Hoffman Estates, 7:30

Fremd at Barrington, 7:30

Palatine at Schaumburg, 7:30

NORTH SUBURBAN

Lake Forest at Libertyville, 7:00

Lake Zurich at Mundelein, 7:00

Stevenson at Warren, 7:00

Waukegan at Zion-Benton, 7:00

NORTHERN LAKE COUNTY

Antioch at Grayslake Central, 7:00

Grant at Lakes, 7:00

North Chicago at Grayslake North, 7:00

RIVER VALLEY

Beecher at Gardner-So. Wilmington, 6:45

Donovan at Grant Park, 7:00

St. Anne at Illinois Lutheran, 7:00

SANGAMON VALLEY

Clifton Central at Iroquois West, 7:30

Dwight at Watseka, 7:30

Paxton-Buckley-Loda at Cissna Park, 7:00

SOUTH SUBURBAN BLUE

Lemont at Bremen, 6:00

Thornton Fr. North at Hillcrest, 6:30

Thornton Fr. South at Tinley Park, 6:30

SOUTH SUBURBAN RED

Eisenhower at Argo, 7:00

Reavis at Oak Lawn, 7:00

Richards at Evergreen Park, 6:00

SOUTHLAND

Crete-Monee at Kankakee, 6:30

Rich Central at Bloom, 6:30

Rich South at Thornridge, 6:00

Thornwood at Rich East, 6:00

SOUTHWEST PRAIRIE EAST

Joliet Central at Plainfield Central, 6:30

Joliet West at Plainfield South, 6:30

Romeoville at Plainfield East, 6:30

SOUTHWEST PRAIRIE WEST

Minooka at West Aurora, 6:30

Oswego East at Plainfield North, 6:30

Yorkville at Oswego, 6:30

SOUTHWEST SUBURBAN BLUE

Bolingbrook at Sandburg, 6:00

Lincoln-Way East at Lockport, 6:30

SOUTHWEST SUBURBAN RED

Andrew at Lincoln-Way Central, 6:30

Stagg at Bradley-Bourbonnais, 7:00

UPSTATE EIGHT

East Aurora at Streamwood, 7:00

Elgin at Fenton, 7:00

Glenbard South at Bartlett, 7:00

West Chicago at South Elgin, 7:00

WEST SUBURBAN GOLD

Hinsdale South at Addison Trail, 7:30

Morton at Proviso East, 6:00

Willowbrook at Leyden, 7:30

WEST SUBURBAN SILVER

Hinsdale Central at York, 7:30

Oak Park-River Forest at Downers Grove North, 7:3

Proviso West at Glenbard West, 7:30

NON CONFERENCE

Chicago Christian at Illiana Christian (IN), 7:00

Downers Grove South at Lane, 6:30

Excel-Englewood at Perspectives-MSA, at IIT, 3:00

Foreman at Intrinsic, 5:00

Instituto Health at Wells, 5:30

King at Baker, 5:00

Little Village at Brooks, 5:00

Ogden at Foreman, 5:00

South Beloit at Warren (IL), 7:15

Waldorf at Lincoln Park, CNL

Winnebago at Harvest Christian, 7:00

TORONTO (CN)

Lake Forest Academy vs. TBA

Source : Sun-Times Staff Report Link

Follow 3-www.NET
Follow
e-News.US
  
Share
e-News.Us

Category Latest Posts